Skip to content ↓
Sandfield Close Primary School

Governors

Sandfield Close Primary School Governing Body

Governor Information 2018/ 2019

FGB

Performance & Standards

Resources

Name

Governor Type*

Term of

Office ends

(All terms of office – 4 years)

Position

Register of Interests

Attendance

2018/2019

Attendance

2018/2019

Attendance

2018/2019

Mr Stephen Thompson

Authority Governor

12/07/2020

 

None

4/4

 

 

Mr Mathew Taylor

Staff Governor

14/01/2022

 

None

4/4

 

 

Mrs Amanda Dhillon

Headteacher

Ex-Officio

 

None

4/4

 

 

Vacancy

Parent Governor

 

 

 

 

 

 

Mr Ketan Sonecha

Parent Governor

13/12/2020

 

None

3/4

 

 

Mr Paresh Ruparel

Parent Governor

14/10/2022

Vice Chair of Governors

None

4/4

 

 

Mr Shilen Pattni

Co-opted Governor

23/06/2020

Chair of Governors

None

3/4

 

 

Mrs Daksha Daudia

Co-opted Governor

23/03/2022

 

None

2/4

 

 

Shahida Chowdhury

Observer

 

 

None

2/4

 

 

 

 

Governor Information

FGB

Performance & Standards

Resources

Name

Governor Type*

Term of

Office ends

(All terms of office – 4 years)

Position

Register of Interests

Attendance

2017/2018

Attendance

2017/2018

Attendance

2017/2018

Mr Stephen Thompson

Authority Governor

12/07/2020

 

None

4/4

   

Mr Mathew Taylor

Staff Governor

24/01/2020

 

None

3/3

   

Mrs Amanda Dhillon

Headteacher

Ex-Officio

 

None

4/4

   

Vacancy

Parent Governor

           

Mr Ketan Sonecha

Parent Governor

13/12/2020

 

None

1/4

   

Mr Paresh Ruparel

Parent Governor

14/10/2022

Vice Chair of Governors

None

4/4

   

Mr Shilen Pattni

Co-opted Governor

23/06/2020

Chair of Governors

None

4/4

   

Mrs Daksha Daudia

Co-opted Governor

23/03/2022

 

None

4/4

   

Shahida Chowdhury

Observer

   

None

0/4

   

* Co-opted Governors are appointed by the governing body, Authority governors are appointed by the Local Authority, parent governors are elected by the parent body and staff governors are elected by the staff body of the school

Governors who have left in the last 12 months

Governor Information

 

Performance & Standards

Resources

Name

Governor Type*

Term of

Office ends

(All terms of office – 4 years)

Position

Register of Interests

Attendance 2017/2018

Attendance 2016/2017

Attendance 2016/2017

Ms Sarita Sharma

Parent Governor

17/01/2019 – Disqualified for non-attendance

 

None

0/4

   

This information can also be downloaded and printed by clicking the attachment below.